- metoda wglądu- badanie różnic w budowie wewnętrznej perły.
- metoda rentgenograficzna- badanie krystalicznej struktury płytek aragonitu za pomocą promieni rentgenowskich.
PERŁY NATURALNE
- Wszystkie warstwy wokół jądra układają się koncentrycznie.
- Jądro jest ciemniejsze od warstw zewnętrznych.
- Powierzchnia perły jest gładka.
- Gęstość jest niższa niż u perły hodowanej.
- Gdy przepuścimy przez perłę promienie Roentgena z każdej strony uzyskany obraz jest sześciobokiem. utworzonym z czarnych punktów. Różnica między obrazami powstaje w wyniku w wyniku różnego rozszczepienia przechodzących promieni.
- Badając perłę radiografem, przy oświetlaniu powstaje jasna plama.
- Metoda luminescencyjna - perły naturalne ukazują niebieskie, zielone, żółte i różowe świecenie pod wpływem promieni UV.
- Naturalna perła rzucona na szklaną płytkę z wysokości 70 cm powinna się odbić na ok 30-40 cm.
- Dzięki pewnej przezroczystości powierzchniowej warstwy perły powstają na niej zjawiska optyczne. Wywołują one połysk i grę barw. Najpiękniejszy blask mają perły, których warstwa wierzchnia jest utworzona tylko z masy perłowej. Perły, w których nagromadziła się konchiolina, połysk jest słabszy i bardziej matowy.
PERŁY HODOWANE
- Perła hodowana posiada bardzo duże jądro, a warstwy masy perłowej są ułożone prawie równolegle. Tylko nieliczne warstwy na zewnątrz są ułożone koncentrycznie.
- Jądro jest jaśniejsze od warstw zewnętrznych.
- Na powierzchni pereł hodowanych można zaobserwować małe nabrzmienie. Jest to blizna po szwie powstałym przy zszywaniu sztucznego woreczka perłowego.
- Gęstość takiej perły jest bardzo wysoka ( 2,73 ).
- Gdy przepuścimy taką perłę przez promienie Roentgena obraz jest czworobokiem.
- Badając radiografem perłę hodowaną, przy oświetlaniu hodowanej perły powstaje plama. Jej środek (odpowiadający jądru) jest jasny i odcina się wyraźnie od zewnętrznych części. Między jaśniejszą i ciemniejszą częścią plamy przebiega czarna linia graniczna.
- Podczas badania metodą luminescencji perły hodowlane wykazują świecenie tylko jądra (zbudowanego ze słodkowodnej masy perłowej) – świecenie żółtawe w promieniach rentgenowskich – zielonkawe; jeśli osłonka jest grubsza, zjawisko może nie wystąpić.
- Podobnie jak z perłą naturalną, hodowana rzucona na płytkę szkła odbije się od niej, ale znacznie wyżej.
- Perły hodowane zazwyczaj mają słabszy połysk i blask od pereł naturalnych.
Ponadto dziś jest Pierwszy Dzień Astronomicznej Jesieni. Specjalnie dziś dla Was firma Pearl Line przygotowała promocje i zniżki na wybrane produkty.
Więcej na www.pearlline.com.pl.
Pamiętajcie również o darmowej wysyłce do 27.09.2015.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz