środa, 23 września 2015

Jak odróznić perły naturalne od hodowlanych?

Zasadniczą różnicą jest fakt, że perła hodowlana powstaje przy pomocy człowieka. Zewnętrznie są praktycznie nie do odróżnienia. Czasem nawet wprawne oko znawcy może źle zaklasyfikować perłę. Stosuje się głównie dwie metody badania perły pod tym kątem:
  • metoda wglądu- badanie różnic w budowie wewnętrznej perły.
  • metoda rentgenograficzna- badanie krystalicznej struktury płytek aragonitu za pomocą promieni rentgenowskich.

 PERŁY NATURALNE
  1. Wszystkie warstwy wokół jądra układają się koncentrycznie.
  2. Jądro jest ciemniejsze od warstw zewnętrznych.
  3. Powierzchnia perły jest gładka.
  4. Gęstość jest niższa niż u perły hodowanej.
  5. Gdy przepuścimy przez perłę promienie Roentgena z każdej strony uzyskany obraz jest sześciobokiem. utworzonym z czarnych punktów. Różnica między obrazami powstaje w wyniku w wyniku różnego rozszczepienia przechodzących promieni.
  6. Badając perłę radiografem, przy oświetlaniu powstaje jasna plama.
  7. Metoda luminescencyjna - perły naturalne ukazują niebieskie, zielone, żółte i różowe świecenie pod wpływem promieni UV.
  8. Naturalna perła rzucona na szklaną płytkę z wysokości 70 cm powinna się odbić na ok 30-40 cm.
  9. Dzięki pewnej przezroczystości powierzchniowej warstwy perły powstają na niej zjawiska optyczne.  Wywołują one połysk i grę barw. Najpiękniejszy blask mają perły, których warstwa wierzchnia jest utworzona tylko z masy perłowej. Perły, w których nagromadziła się konchiolina, połysk jest słabszy i bardziej matowy.

 PERŁY HODOWANE
  1.  Perła hodowana posiada bardzo duże jądro, a warstwy masy perłowej są ułożone prawie równolegle. Tylko nieliczne warstwy na zewnątrz są ułożone koncentrycznie.
  2. Jądro jest jaśniejsze od warstw zewnętrznych.
  3. Na powierzchni pereł hodowanych można zaobserwować małe nabrzmienie. Jest to blizna po szwie powstałym przy zszywaniu sztucznego woreczka perłowego.
  4. Gęstość takiej perły jest bardzo wysoka ( 2,73 ).
  5. Gdy przepuścimy taką perłę przez promienie Roentgena  obraz jest czworobokiem.
  6. Badając radiografem perłę hodowaną, przy oświetlaniu hodowanej perły powstaje plama. Jej środek (odpowiadający jądru) jest jasny i odcina się wyraźnie od zewnętrznych części. Między jaśniejszą i ciemniejszą częścią plamy przebiega czarna linia graniczna.
  7.  Podczas badania metodą luminescencji perły hodowlane wykazują świecenie tylko jądra (zbudowanego ze słodkowodnej masy perłowej) – świecenie żółtawe w promieniach rentgenowskich – zielonkawe; jeśli osłonka jest grubsza, zjawisko może nie wystąpić.
  8. Podobnie jak z perłą naturalną, hodowana rzucona na płytkę szkła odbije się od niej, ale znacznie wyżej. 
  9. Perły hodowane zazwyczaj mają słabszy połysk i blask od pereł naturalnych.


Ponadto dziś jest Pierwszy Dzień Astronomicznej Jesieni. Specjalnie dziś dla Was firma Pearl Line przygotowała promocje i zniżki na wybrane produkty.


Pamiętajcie również o darmowej wysyłce do 27.09.2015.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz