wtorek, 10 lutego 2015

Klasa pereł.

Witam po weekendzie. Dziś się zajmiemy kolejnym zagadnieniem jakim jest klasa pereł. Nie ma jednego ogólnoświatowego systemu nadawania klasy. Są dwa główne systemy, które dziś zaprezentuję. Oba są poprawne i używane w zależności od firmy.
Na klasę pereł składa się m.in. połysk, rozmiar, kształt czy gładkość powierzchni.


Klasa pereł- system Tahitański. Jest on najczęściej używany przez producentów i sprzedawców.

A - perły o wysokim połysku, bez skaz lub o niewielkiej ich ilości na powierzchni nie większej niż 10%.
B - perły o wysokim lub średnim połysku, nieliczne skazy na powierzchni nie większej niż 30% perły.
C - perły ze skazami na powierzchni do 30% perły przy relatywnie gorszym jej połysku.
D - perła posiadająca więcej skaz na powierzchni 70% perły. 

Perły powyżej 70% skazy powierzchni, generalnie nie są uważane jako produkt zdatny do wyrobów jubilerskich..

 Klasa pereł ukazana przykładowych okazach.
Obecnie najczęściej jednak używany jest japoński system klasyfikacji, stosowany przez większość specjalistów zajmujących się perłami.Skala prowadzi od pereł najniższej jakości, które określa się jako A, gradacyjne przechodząc przez A+, AA, AA+ do pereł najwyższej jakości określanych jako AAA.


AAA

Najwyższej jakości perły jakie są dostępne na rynku. Perły należące do tej kategorii posiadają wysoki połysk, a ich powierzchnia jest całkowicie wolna od skaz lub są one niewidoczne dla oka. Tylko 1 % pereł dostępnych na rynku spełnia te kryteria.

AA+

Klasa AA+ obejmuje około 1 do 3 % rynku perłowego. Posiadają one podobny, efektowny błysk co perły kategorii AAA. Ich jedyną różnicą jest dopuszczalność znikomych skaz na powierzchni. Według oficjalnych klasyfikacji nieprawidłowości mogą zajmować od 10 do 25 % perły.

A

Jako klasę A oznaczamy perły, które posiadają nieregularną powierzchnię. Często mają one nierówności lub drobne rowki. Wciąż jednak posiadają niezwykły perłowy blask.

 


Klasa stanowi największe pole do nadużyć. Z uwagi na brak klasyfikacji ogólnie przyjętej przez branżę, perły tej samej jakości sprzedawane są przez różnych producentów z różną klasą jakości, różniącą się nieraz w sposób zasadniczy.  Klasa AAA jednego producenta może być niższa niż klasa A lub nawet B innego dostawcy i w każdym takim przypadku trudno udowodnić sprzedającemu nieuczciwe zamiary, gdyż będzie zasłaniał się klasyfikacją uzyskaną od producenta. Rzeczoznawcy najczęściej nie oceniają klasy pereł z uwagi na wielowymiarowość i duży stopień subiektywizmu takiej oceny, zatem nawet certyfikat nie jest gwarancją jakości. 
W perłach, zwłaszcza hodowanych bardzo ważna jest grubość warstw perły. Im grubsza jest warstwa, tym dłużej zachowa ona swoje właściwości(Na przykład rząd Polinezji Francuskiej przyjął grubość warstwy minimum 0,8 mm. Perły poniżej tej wartości nie są dopuszczane do sprzedaży.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz