poniedziałek, 2 marca 2015

Jak użytkować i przechowywać perły ?

Każdy kto posiada perły w swojej kolekcji zadaje sobie to pytanie. Perły są piękne, ale niestety są produktem naturalnym, który z czasem wykazuje oznaki "starzenia się". Co zrobić by jak najdłużej zachowały swój urok i blask? Oto kilka przydatnych porad.

 Przede wszystkim perły powinny być regularnie użytkowane. Trzeba też uważać różnego rodzaju wydzieliny, soki, perfumy i kosmetyki (zwłaszcza te o kwaśnym odczynie). Także wysoka temperatura jest szkodliwa dla pereł. Może powodować ich żółknięcie i przesuszenie. Podobnie dzieje się gdy powietrze jest suche. Perły powinny być w kontakcie z umiarkowanie wilgotnym powietrzem. Perły są stale narażone na dewastację zewnętrzną ale i wewnętrzną (substancje mogą dostać się do wnętrza np. za pomocą nici dlatego zaleca się coroczne supełkowanie pereł). Najszybciej podlegające zniszczeniu są perły pozostające w stałym kontakcie ze skórą i kosmetykami. Silnie zużyte perły są nazywane "wydmuszkami".
7,500- letnia perła znaleziona w grobie pochodzącym z okresu Neolitu (www.ablogabouthistory.com).
 
 Antyczne perły są zazwyczaj ciemne. Ich połysk znika wraz z rozpadem ich pierwotnych struktur organicznych. Taki zanik nazywany jest "krzepnięciem". Można temu zaradzić poprzez złuszczanie wierzchniej warstwy perły i odsłonięcie głębszej części perły. Prowadzi to do redukcji wielkości perły i niestety nie można powtarzać jej zbyt często.
 Perły wymagają delikatnego traktowania. Już zakładając i zdejmując trzeba pamiętać o umyciu rąk i chwytaniu pereł za zapięcie. Nie powinny być przechowywane w kasetkach wraz z inną biżuterią. lub pozostawione na powietrzu. Zalecone jest staranne czyszczenie pereł i regularne przecieranie tkaniną nasączoną olejkiem z drzewa sandałowego. Najlepiej by perły były przechowywane w jedwabnych woreczkach. Jeśli trzymane są w kasetkach ważne jest by wyściółka była z jedwabiu a pudełko niezbyt szczelne. Zapobiega to przesuszeniu pereł. Jeśli pojemnik jest szczelny powinien on być otwierany przynajmniej raz w miesiącu. Nie wolno umieszczać pereł w plastikowych woreczkach. Jeśli nie posiadamy płynu specjalnie przeznaczonego do czyszczenia pereł można przemyć je ciepłą wodą za pomocą weluru lub innej delikatnej tkaniny. Dobrze jest też zmiękczyć materiał niewielką ilością roślinnej oliwy. Szczególną uwagę zwracać na newralgiczne miejsca np. wloty kanalików. Perły są bardzo wrażliwe na działania wszelakich kosmetyków, detergentów czy dezodorantów. Najlepiej jest też ograniczyć ich kontakt z szorstkimi tkaninami np wełną. Również oświetlenie i słońce niekorzystnie wpływają na stan naszej biżuterii.
 Te działania mają na celu ograniczenie i spowolnienie nieuchronnego procesu jakim jest 'starzenie się" pereł.
Każdy posiadać tego rodzaju biżuterii powinien znać i pamiętać o tych wskazówkach by perła jak najdłużej cieszyła jego oko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz