piątek, 27 lutego 2015

Metody poprawiania połysku i powierzchni perły.

Tak jak w przypadku kamieni szlachetnych, tak i w przypadku pereł, są one poprawiane. Niektóre sposoby są akceptowalne a inne nie. Stosuje się zarówno metody tradycyjne sięgające niepamiętnych czasów ,ale również współczesne z wykorzystaniem zdobyczy techniki.

1.Ekstensywne bębnowanie (czyszczenie).
Zebrane perły są bębnowane w drewnianym cylindrze wypełnionym wodą i trocinami bambusa lub orzecha kokosowego. Czasem używa się też gęstej solanki z zawiesiną kryształków soli kamiennej. Bębnowanie stosuje się w celu usunięcia jeszcze nie w pełni ukształtowanej wierzchniej warstwy powłoki i dla nadania jej połysku.

2.Bębnowanie z użyciem wosku pszczelego.
Proces bębnowania odbywa się na gorąco. Woskiem nasyca się trociny bambusa i za ich pośrednictwem  rozprowadza się po powierzchni perły. Ponadto trociny usuwają  różnorakie niedokładności. Cienka woskowa powłoka nadaje perle dodatkowy połysk. Jest to jednak zabieg nietrwały.

3.Polerowanie.
W tym procesie używane są bębniarki szybkoobrotowe i łagodne środki ścierne. Ten sposób jest efektywny i znacząco poprawia wygląd perły. Jest to jednak proces nietrwały, a perła zazwyczaj nie wytrzymuje próby czasu.

4.Ekstensywne polerowanie z użyciem chemicznych środków polerskich.
Efekt tego procesu jest bardziej trwały ,ale również jak w przypadku polerowania, perła nie wytrzymuje próby czasu. Metoda ta może powodować trwałe uszkodzenie perły.

5.Powlekanie.
Polega na nakładaniu cienkich warstw z lakieru, esencji perłowej, plastiku lub innych substancji. Trwałość zabiegu zależy od użytych środków. Zabiegowi zazwyczaj poddawane są perły niższej jakości. Perły po takim zabiegu traktowane są jako imitacje. Tego typu praktyki traktowane są jako działania oszukańcze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz