czwartek, 12 lutego 2015

Perły hodowane cz.1

Perły hodowane cz.1

Dziś zajmiemy się perłami hodowanymi. Dzielą się one na słonowodne (thaiti, akoya, south sea itd.) oraz słodkowodne. Teraz skupimy się na tej ostatniej kategorii- słodkowodnych. Podzielone są one na:

-rzeczne lub kurasu
-jeziorne lub sankaku
-ziarnowe

Tego rodzaju perły są hodowane przy pomocy mięczaków bytujących w środowisku lądowych wód płynących (rzeki, strumienie) lub w wodach stagnujących (naturalne i sztuczne zbiorniki wodne). Do niedawna tego typu perły polegało na wszczepieniu tkanki nabłonkowej płaszcza mięczaka perłorodnego w ciało mięczaka słodkowodnego. Tak wyhodowane perły nie zawierają sztucznego zarodka i przez to często nazywane są perłami bezjądrowymi. Obraz radiograficzny ujawnia drobną, centralnie położoną pustkę ( pozostałość po wszczepionej tkance, która wraz z upływem czasu stopniowo ulega rozkładowi i wysuszeniu). Jednak już od pewnego czasu hodowla tego rodzaju pereł uległa zmianie. By uzyskać bardziej kuliste kształty zastosowano nową technologię  polegającą na wszczepianiu sztucznego jądra. Specjalistów w tej dziedzinie można uważać chińskich producentów.
 Obecnie perły słodkowodne są najbardziej poszukiwane nie tylko ze względu na niższą cenę ale i różnorodność kształtów i kolorów. Perły słodkowodne można znaleźć pod fałdami płaszczowymi obu skorup muszlowców. Taka lokalizacja wszczepów jest zdecydowanie mniej stresująca dla mięczaka. Niektóre mięczaki perłorodne są długowieczne. Gatunki słodkowodne najczęściej używane w hodowli pereł dożywają często do 30 lat. Daje to możliwość wyhodowania nawet kilku pokoleń pereł. Wielkość pereł zależy głównie od czasu ich przebywania w łonie mięczaka. Pojedynczy mięczak może wytworzyć średnio 30-35 pereł. Produktywność słodkowodnych mięczaków jest wielokrotnie większa od produktywności mięczaków słonowodnych. Wyhodowane perły słodkowodne wyróżnia się na:

- perły rzeczne (kurasu) - hodowane w łonie rzecznych małży Kurasu. Wyglądem i wielkością przypominają ziarenka ryżu. Ich powierzchnia  często jest mocno nierówna, pomarszczona. Są intensywnie hodowane w Chinach. Dostępne na rynku od 1930 roku. Ich barwa to głównie biel. Czasem bywają barwione.
Perły typu ryż (www.pearlline.com.pl).


-perły jeziorne (sankaku, biwa) - perły zaczęto produkować w japońskim jeziorze Biwa już od lat czterdziestych XX wieku. Ich wielkość zależy od czasu kultywowania. Zwracają uwagę swoim połyskiem, jakością powierzchni i głębią orientu. Barwa jest od białej po bladoszarą. Forma jest naprawdę zróżnicowana (owalna, bryłkowata, kartoflowa, monetowa ale także w postaci zwierząt jak i również symboli np. krzyże, serca itd.). Perły z jeziora Biwa są niedoścignionym wzorem najwyższej jakości perły słodkowodnej. W końcu lat osiemdziesiątych XX wieku hodowla pereł w tym jeziorze załamała się przez silne zanieczyszczenie wód i zbytnią intensyfikacją hodowli. W rezultacie główne ośrodki hodowli tych pereł zostały przeniesione do Chin a także Korei Południowej. Perły z tego obszaru  prze wiele lat były wysyłane do Japonii  i sprzedawane pod nazwą pereł biwa. Dlatego nazwa biwa określa większość pereł hodowanych w jeziorach południowo- wschodniej Azji. Z biegiem czasu udoskonalono technologię hodowli i udało się uzyskać okazy o bardziej doskonałej, sferycznej formie.



Przykłady różnorodności form pereł biwa (www.pearlline.com.pl).

- perły ziarnowe - znajdowane są zazwyczaj obok innych pereł słodkowodnych rzecznych i jeziornych. Zaliczają się do nich perły o wielkości mniejszej od 2 mm.

Przykład pereł ziarnowych (www.etsy.com).

Słodkowodne perły amerykańskie.
Rzadko są one zupełnie okrągłe. Najczęściej występują w innych formach np. owal, sztabka, moneta. Jedno spojrzenie pozwala dostrzec różnice względem innych pereł. Wynikają one z odmiennej  metody hodowli. Polega ona na implantacji zarodka wytwarzanego z masy perłowej pozyskiwanej z małży słonowodnych. Zarodek, wraz ze skrawkiem nabłonka płaszczowego, jest wszczepiany małżowi występującemu tylko w rzekach i jeziorach Ameryki Północnej. Największe ośrodki hodowli znajdują się w Tennessee, na całym dorzeczu Mississippi oraz rozległych terenach Kanady. Czas hodowli wynosi średnio od 3 do 5 lat. W wyniku tego tworzy się perła o rzadko spotykanej grubości powłoki perłowej. Przekłada się to na wysoką jakość połysku. Ponadto perły amerykańskie nigdy nie są wybielane, barwione lub upiększane innymi metodami. Mimo dużej dostępności, ceny amerykańskich okazów są zdecydowanie większe od cen pozostałych pereł słodkowodnych.
Przykład perły amerykańskiej słodkowodnej (www.pearl-guide.com).
Perły abalone (uchowców).
Jedne z najpiękniejszych i dość niezwykłych pereł. Należą do najrzadziej spotykanych. Są wytwarzane przez ślimaki, które są jednocześnie jadalne. Skutkiem tego zostały one praktycznie wytrzebione w ich naturalnym środowisku. Perły uchowców cechuje silny połysk. Jeszcze do lat dziewięćdziesiątych XX wieku większość tych pereł była pochodzenia naturalnego. Poławiano je wzdłuż zachodnich wybrzeży USA, u wybrzeży Japonii, Australii, Nowej Zelandii i Korei. Rosnące zainteresowanie tymi okazami zapoczątkowało ich hodowlę. Każda perła abalone jest unikatowa. Wynika to głównie ze zróżnicowania gatunkowego uchowców. Z uwagi na nie tylko gatunki, ale i zróżnicowanie środowiska ich bytowania,  jest ogromna możliwość odmian i odcieni masy perłowej. Przez to bardzo trudno jest znaleźć dwie takie same perły abalone. Barwy są niezwykle bogate i egzotyczne. Najwyżej cenione są te przypominające kolorem pawie pióro. Również ich forma jest ich cechą wyróżniającą- ma postać dysków, obłych walców, spodków, ząb czy też róg. Perła abalone jest tak charakterystyczna, ze raz zobaczona, nie może być pomylona z innym typem pereł. W związku z ochroną gatunkową i wyczerpaniem się naturalnych łowisk dopływ tego typu perły został praktycznie zahamowany. Przekłada się to również na cenę, która jest zazwyczaj bardzo wysoka.

Przykład perły abalone (www.bisuteriaonnejoyas.com).

Teraz zbliżają się Walentynki, więc warto skorzystać z promocji i zdobyć wymarzone okazy po niższych cenach. Macie jakieś upatrzone okazy? Ja zapraszam do naszego rodzimego importera pereł na www.pearlline.com.pl  :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz