czwartek, 26 lutego 2015

Twory perłopodobne.

Wytwarzane są przez mięczaki, jednak nie są one perłami sensu stricte. Wprawdzie są podobne do pereł, to jednak różnią się od nich tworzywem z którego powstały. Nie powstają z klasycznej masy perłowej.


Scallop
Dość rzadko spotykane wytwory Nodipecten subnodosus. Żyją w wodach Ameryki Północnej i Środkowej. Barwa przeważnie brunatna, od czerwonej i fioletowej. Rzadziej bywają w kolorze białym. Mimo atrakcyjnego wyglądu, nie są używane na rynku. Spowodowane jest to ich małą ilością występowania.
Utwór typu scallop (animal-kid.com).

Conch
Twór ślimaka morskiego Strombus gigas występującego w wodach Morza Karaibskiego i Oceanu Atlantyckiego. Charakteryzuje się radialną budową. Ich barwy to odcienie od bieli  po róż i lila róż. Kolor jest  jednak nietrwały; ulega zmianom pod wpływem światła słonecznego. Są one bardzo rzadko spotykane. Próby hodowli jak i reintrodukcji gatunku spełzły na niczym. 
Utwór typu conch (www.crystalsrocksandgems.com).

Melo
Jest to twór nabłonka płaszczowego ślimaka morskiego Melo melo  bytującego w wodach Azji południowo- wschodniej. charakteryzuje się kulistym kształtem i barwą dojrzałego melona. Może czasem osiągać  wielkość nawet kilkuset karatów. Próby hodowli zostały zawieńczone sukcesem. Około 50% wszczepów uzyskuje atrakcyjny wygląd.
Melo (blog.genisi.com).
 
Operculum
Jest to wieczko zamykające dostęp do wnętrza muszli ślimaków. Część z nich ma bardzo atrakcyjny wygląd i są wykorzystywane w biżuterii. Jest wiele odmian tworzywa formującego opercula.
 Operculum (www.iloveshelling.com).

Pinna nobilis
Jest to wytwór małża Pinna nobilis. Osiąga on wielkość ok 1m długości. Zasiedla on głównie Morze Śródziemne oraz wybrzeża Oceanu Atlantyckiego (Hiszpanii i Maroka). Powstają podobnie jak tradycyjne perły. Mają one jednak nieatrakcyjny wygląd dlatego nie wzbudzają zainteresowania przez hodowców.
Utwór pinna nobilis (www.flickr.com).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz