Scallop
Dość rzadko spotykane wytwory Nodipecten subnodosus. Żyją w wodach Ameryki Północnej i Środkowej. Barwa przeważnie brunatna, od czerwonej i fioletowej. Rzadziej bywają w kolorze białym. Mimo atrakcyjnego wyglądu, nie są używane na rynku. Spowodowane jest to ich małą ilością występowania.
Utwór typu scallop (animal-kid.com).
Conch
Twór ślimaka morskiego Strombus gigas występującego w wodach Morza Karaibskiego i Oceanu Atlantyckiego. Charakteryzuje się radialną budową. Ich barwy to odcienie od bieli po róż i lila róż. Kolor jest jednak nietrwały; ulega zmianom pod wpływem światła słonecznego. Są one bardzo rzadko spotykane. Próby hodowli jak i reintrodukcji gatunku spełzły na niczym.
Utwór typu conch (www.crystalsrocksandgems.com).
Melo
Jest to twór nabłonka płaszczowego ślimaka morskiego Melo melo bytującego w wodach Azji południowo- wschodniej. charakteryzuje się kulistym kształtem i barwą dojrzałego melona. Może czasem osiągać wielkość nawet kilkuset karatów. Próby hodowli zostały zawieńczone sukcesem. Około 50% wszczepów uzyskuje atrakcyjny wygląd.
Melo (blog.genisi.com).
Operculum
Jest to wieczko zamykające dostęp do wnętrza muszli ślimaków. Część z nich ma bardzo atrakcyjny wygląd i są wykorzystywane w biżuterii. Jest wiele odmian tworzywa formującego opercula.Pinna nobilis
Jest to wytwór małża Pinna nobilis. Osiąga on wielkość ok 1m długości. Zasiedla on głównie Morze Śródziemne oraz wybrzeża Oceanu Atlantyckiego (Hiszpanii i Maroka). Powstają podobnie jak tradycyjne perły. Mają one jednak nieatrakcyjny wygląd dlatego nie wzbudzają zainteresowania przez hodowców.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz