wtorek, 24 lutego 2015

Cykl hodowlany perły cz.1.

Na początku trzeba pozyskać materiał hodowlany - kolektaż. Dawniej polegało to na odławianiu młodych osobników przez nurków. Zauważono jednak, że mniej kosztowne i efektywniejsze jest zastosowanie tzw. kolektorów. Młode mięczaki perłorodne w momencie przejścia do osiadłego trybu życia instynktownie poszukują schronienia. Mając to na uwadze, na niewielkiej głębokości (ok. 2 m), umieszcza się linę ( długości ok. 100-200 m) z snopami zapewniającymi mięczakom odpowiednie schronienie. 

 Kolektor na jednej z farm (www.intermasgroup.com).

Umieszcza się je w okresach i miejscach masowego pojawiania się larw mięczaków perłorodnych. W miarę ich wzrostu linia podtrzymująca kolektory opuszczana jest coraz głębiej. Podejmuje się również próby prowadzenia hodowli w pełnym cyklu rozwojowym mięczaka, poczynając już od etapu przedlarwalnego.

Gdy mięczaki osiągną kilka centymetrów, są selekcjonowane i czyszczone. Sprawdza się również ich stan zdrowotny. Następnie są sprzedawane farmom. W nowym miejscu małże są aklimatyzowane przez około 2 lata. Umieszczane są w specjalnych klatkach by następnie osiągnąć wielkość niezbędną do dalszej hodowli. Co pewien czas są przeglądane i oczyszczane z pasożytów.
Specjalne klatki na farmie pereł (news.nationalgeographic.com).
Gdy mięczaki osiągną już dojrzałość, są po raz kolejny selekcjonowane. Np. Pinctada margaritifera osiąga dojrzałość po około 3 latach. Wszczepiane jądra to zazwyczaj kuleczki o średnicy od 1 mm do kilkunastu milimetrów. Zazwyczaj wykonane są z masy perłowej mięczaków słodkowodnych. Przywiązuje się dużą wagę by jądro było jak najbardziej gładkie. Daje to większą szansę na wyhodowanie idealnie okrągłej perły. Wraz z jądrem wszczepiany jest fragment płaszczowej tkanki nabłonkowej mięczaka. Są to niewielkie, paromilimetrowe kwadraciki. Po implantacji małże przechodzą kwarantannę. Po ok. 45 dniach sprawdza się stan sztucznych jąder. Wiele z nich w tym czasie mogą być wydalone, a niektóre z małży mogą w międzyczasie zginąć. Wiele zależy od osoby dokonującej wszczepu. Rocznie wszczepia się ok 220 mln. jąder.

Wszczepianie sztucznego jądra małżowi (www.boraboraislandguide.com).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz